A hadarás
Mindenek előtt fontos tisztáznunk, hogy a hadarás nem egyenlő a gyors beszéddel. Világunk felgyorsult és ez hatással van a beszédünkre is. A gyors beszéd érthető számunkra a hadarásnál viszont nagy százalékban nem értjük a beszélő mondandóját.
A hadarás során a beszéd ritmusa szétesik, szakadozottá, ritmustalanná válik. Súlyos esetekben a hangok torzulnak, sokszor elharapja, elnyeli vagy kihagyja azokat a beszélő.
Jellemzője még a pontatlan artikuláció, a helytelen ( sokszor kapkodó) légzés, a rekedtség illetve a monotonitás.A probléma hátterében öröklött hajlam, vagy a központi idegrendszer működési eltérése állhat.
A beszédterápia során a hadarónak el kell sajátítania a megfelelő légzéstechnikát, fejleszteni kell a figyelmét( akusztikus,verbális,vizuális), fokozni a koncentrációs képességét, összeszedettségét. A személyiség formálása is alakítja a hadaró beszédének pozitív irányba való változását. A mozgással egybekötött ritmusgyakorlatok szintén elhanyagolhatatlan elemei a közös munkának.
Összefoglalva
A hadarás jellemzői:
- szétesett, szakadozott beszédritmus
- kapkodó, alig hallható légzés
- rekedtség
- monotonitás
- elharapott, torzult szóvégek, ragok
- türelmetlenség, rendezetlenség, összeszedetlenség
A terápia részei:
- légzéstechnika elsajátítása
- artikuláció fejlesztése
- ritmusérzék fejlesztése
- figyelem fejlesztése
- személyiség formálása ( összeszedettség, rendezettség stb.)
Egyik növendékem szavai:
“Beszedem egyik gyenge pontja a hadarás, de hala Kata munkájának egyre jobban sikerül rajta javítani. Számomra a leghatékonyabbnak és a legszórakoztatóbbnak a zene és metronóm alapú gyakorlatok bizonyultak. Valamint nagyon jó hasznát veszem a szívószálas gyakorlatoknak is.”( Bódis Béla)