A beszéd coaching
Múlt heti bejegyzésem után ígértem, hogy megosztom veletek, nálam miként zajlik a beszéd coaching. Előtte azonban kanyarodjunk vissza egy kicsit Ádámhoz és Évához. 25 évvel ezelőtt, amikor színésztanoncként beszédtechnikát kezdtem oktatni, már éreztem , tudtam és kerestem azt a módszert, ami nem kizárólag a beszédtechnikára fókuszál, hanem ötvözi a pszichológiát a beszédtechnikával. Azt láttam és tapasztaltam, hogy megtanulhatjuk, miként kell helyesen beszélni, tisztán ejteni a szavakat, kiválóan hangsúlyozni, de az aktuális lelkiállapotunk előbb vagy utóbb megmutatkozik a beszédünkben (is). Színpadon állva, megtanultuk profin kezelni azokat a helyzeteket, amikor nem mutathattuk ki, éppen hogyan érezzük magunkat, hiszen a közönség a színházban nem azért fizetett, hogy az otthoni nyűgeinket, bajainkat megosszuk velük. A Madách Színházban eltöltött éveim alatt egyre több üzletember keresett meg beszédtechnika oktatás végett. Minél több közép-és felső vezetővel ismerkedtem meg, illetve, ahogy átalakult a klientúrám, hétről-hétre szembesültem azzal a problémával, hogy a legtöbb beszéddefekt mögött első sorban nem szervi probléma áll, hanem lelki eredetű elakadás. Akkoriban a színészmesterség órákon tanultakat elkezdtem civilekre átformálni és olyan helyzetgyakorlatokat végeztetni a növendékeimmel, amik oldották bennük a szorongást. Kimondhatták, kikiabálhatták magukból a problémáikat. Tovább kutattam, mert a pszichodramatikus elemek nem minden esetben voltak elegendőek. Kiváló pszichológus kollégákkal kezdtem el együtt dolgozni, akikkel párhuzamosan kiegészítettük egymás munkáját és ez a mai napig így van. Klienseim közül egyre többen kerestek fel úgy, hogy már járnak pszichológushoz, de a pszichoszomatikus tüneteikkel még mindig nem tudnak mit kezdeni, mert ha pl. nagyobb plénum előtt kell megnyilvánulniuk, akkor a fokozott stressz hatására izzadni kezd a tenyerük, remegni a hangjuk stb.
Ekkor már egyértelmű volt, hogy klienseim önmagukba vetett hitét és bizalmát kell megerősíteni, feltárva, mi állhat az izgulás, elakadás mögött. A megoldás kulcsát kerestem. Ekkor bővítettem az eszköztáramat olyan feladatokkal, kérdezési technikákkal, amik segítették klienseimet leendő kihívásaikkal szembe nézni, és bátran belehelyezni magukat azokba. A megoldást nem én akartam megmondani helyettük. Hatékonyabbnak bizonyult, ha ők maguk találják meg a kitűzött céljukhoz az utat. Én csak a világító lámpás akartam lenni az úton.
A BESZÉD COACHING:
A beszéd coachnig tehát azoknak javasolt, akik kommunikációs elakadással küzdenek akár a civil életben, akár az üzleti szférában, prezentáció közben.
Hogy miként is néz ki a beszéd coaching folyamata nálam, azt az alábbi sorokban olvashatjátok.
Első találkozás:
- Kiderül, szimpatikusak vagyunk-e egymás számára
- Elmondod, miért kerestél fel, mi a probléma? (beszéd/lelki)
- Beszédállapot felmérést végzek
- Meghatározzuk, konkretizáljuk a céljaidat
- Meghatározzuk a fejlesztendő területeket
- Megbeszéljük az alkalmak menetét, a találkozások időintervallumát, óradíjat, lemondási alternatívákat
Második találkozás:
- Elkezdjük a közös munkát.
- Biztosan kapsz gyakorlatokat, feladatokat, amiket a következő alkalomig jó, ha elvégzel, hiszen találkozásainknak leginkább így lesz értelme.
- Minden feladat személyre szabott
A többi alkalom:
- Munkánk csak akkor lesz sikeres, ha energiát fektetsz a gyakorlásba legyen szó beszédtechnikai vagy lelki gyakorlatról.
- A fókuszban TE vagy és a kitűzött CÉL.
- A változás sokszor nehéz, de minden feladat a fejlődésedet és a kitűzött célodat szolgálja
- Minden alkalommal kapsz visszajelzést
Lezárás:
- Az együtt töltött időt közösen értékeljük
- Megköszönöm, ha te is adsz egy visszajelzést nekem (utólag is hálás köszönet minden növendékemnek az egyéni és céges visszajelzésekért)
- Igény esetén újra talákozhatunk újabb kitűzött célokkal
Feladatok, amire számíthatsz:
- Alap beszédtechnikai gyakorlatok ( légzés, hangadás, artikuláció, retorika, prezentáció )
- Kommunikációs feladatok
- Önismeret fejlesztő gyakorlatok
- Önbizalom erősítő gyakorlatok
- Vezetett meditáció
- Prezentációs feladatok és azok elemzése
Használt szakirodalmak a gyakorlatokhoz:
- Bebeszélő-Beszélj Bátran!
- Coaching feladatok
A pozitív pedagógia híve vagyok, ezért minden rezdülésedet figyelem és a legapróbb pozitív megnyilvánulást is azonnal visszajelzem. Célom, hogy megismerd, elfogadd és megszeresd önmagad, a hangod a megjelenésed, továbbá, hogy megtapasztald, amitől eddig féltél, képes vagy a annak mértékét csökkenteni, leküzdeni. Ehhez két dolog biztosan kell. Az egyik, hogy őszinte legyél önmagadhoz, a másik a gyakorlás. Minél több energiát fektetsz önmagad megismerésére és elfogadására, annál jobban fog világossá válni előtted, mennyi kincs rejlik benned. A hitelesség és önazonosság meghatározó eleme a kommunikációnak, ezért a prezentációs gyakorlatok során is rád helyeződik a hangsúly. Mi a te esszenciád, hangod. Neked mi áll jól, mi a TE előadói stílusod, miként tudsz kiteljesedni az előadásod során.
A végső cél, hogy:
Beszélj Bátran!